O firmie

Inter Cars SA to największy dystrybutorów części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferta Spółki obejmuje również wyposażenie warsztatowe, w szczególności urządzenia do obsługi i naprawy samochodów oraz części do motocykli i tuningu.

Naszym priorytetem jest dostarczanie klientom produktów i usług o najwyższej jakości. W tym celu współpracujemy z najlepszymi dostawcami na rynku oraz sprawdzamy i promujemy równie dobrych, ale mniejszych i tańszych producentów.

Posiadamy obecnie 249 filii w kraju oraz 265 oddziałów za granicą, w tym na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, w Estonii, Mołdawii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Grecji oraz Serbii.

Historia firmy


Inauguracja sieci warsztatów Q-Service

Zainaugurowano działalność sieci Q-Service, stworzonej i działającej pod patronatem Inter Cars. Była to pierwsza w kraju organizacja zrzeszająca niezależne warsztaty samochodowe, które zachowują własną tożsamość. Nazwa firmy i nazwisko właściciela od samego początku pozostawały na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o identyfikację warsztatu.

Ta tradycja towarzyszy sieci również obecnie.

Przystąpienie do ATR International AG

Inter Cars SA przystępuje do prestiżowego Międzynarodowego Zrzeszenia Dystrybutorów Części Zamiennych ATR International AG. Zostało ono założone w 1967 roku i obecnie jest jedną z największych i odnoszących największe sukcesy organizacją tego typu.

Warto dodać, że w 1998 roku Inter Cars przystąpił również do PROREP - ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszającej firmy zajmujące się dystrybucją części silnikowych.

Totalna ekspansja spółki Inter Cars

Spółka Inter Cars zakończyła milenium w iście wielkim stylu. Otwarto pierwsze filie poza Warszawą - w Bielsku-Białej, Sosnowcu, Częstochowie oraz Poznaniu. Rozpoczęto również trwającą do dzisiaj ekspansje na inne kraje inaugurując działalność Inter Cars Ukraine. Spółka dołączyła również do międzynarodowej organizacji firm zajmujących się regeneracją części zamiennych – APRA.

I przede wszystkim – podbój Internetu! Wprowadzenie na rynek pierwszego w Polsce własnego, elektronicznego katalogu części zamiennych o nazwie IC_KATALOG. Nowoczesnego narzędzia do wyszukiwania i zamawiania części do samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli.

Pozyskanie funduszy od Private Equity

Zastrzyk finansowy pochodzący z Private Equity został przeznaczony na realizację strategii optymalnego rozwoju. Zapewniają one kapitał, ale również wspierają w kluczowych decyzjach strategicznych, które mają wpływ na wzrost wartości spółki. Proces dotyczy nabywania akcji lub udziałów w spółkach, które nie występują w obrocie na rynkach publicznych.

Dzięki pozyskaniu kapitału na rozwój nowych technologii, na produkty, na procesy przejęć innych spółek bądź też zwiększenie kapitału obrotowego - spółka Inter Cars mogła dalej się rozwijać. Główną ideą Private Equity jest zwiększenie wartości spółki poprzez powyższe działania.  

Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych

Kiedy w 1999 roku Inter Cars zmienił osobowość prawną spółki i ze spółki cywilnej przekształcił się w spółkę akcyjną było jasne, że debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych jest tylko kwestią czasu.

Akcje Inter Cars SA po raz pierwszy pojawiły się na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych 26. maja 2004 roku. Od tamtej pory wartość spółki nieustannie rośnie, podobnie jak i jej renoma. W 2014 roku Inter Cars SA został wybrany Giełdową Spółką Roku 2013.

Pierwszy miliard przychodu Inter Cars SA

Na ten niewątpliwy sukces złożyło się wiele czynników. Poza stałym rozwojem i ekspansją na kolejne kraje, Inter Cars poszerzał również zakres swojej działalności oraz oferował klientom wartości, których nie byli w stanie znaleźć u konkurencji.

W 2005 roku wdrożono program lojalnościowy pod nazwą IC-Premia przeznaczony dla klientów Inter Cars SA. Znalazło się w nim ponad 5000 zarejestrowanych uczestników. W tym samym roku rozpoczął się projekt Inter Motors, a także uzyskano wyłączność na sprzedaż brytyjskich motocykli Triumph w Polsce.

 

Połączenie Inter Cars SA i JC Auto SA

Obie firmy przez lata próbowały się wzajemnie prześcignąć. Inter Cars był numerem jeden w dystrybucji części do aut europejskich, ale firmie nie udało się zbudować tak szerokiego asortymentu do aut azjatyckich, jaki miało JC Auto. Z kolei JC Auto nie mogło dogonić Inter Cars w zakresie części do samochodów europejskich. Aby zakończyć ten bezsensowny wyścig, zadecydowano o połączeniu firm.

Dzięki połączeniu Inter Cars SA oraz JC Auto SA powstała spółka oferująca części zamienne do samochodów wszystkich marek, a pozycja Inter Cars SA na europejskim rynku motoryzacyjnym istotnie się wzmocniła.

Dwa miliardy złotych przychodu Inter Cars SA!

Po trzech latach od uzyskania pierwszego miliarda złotych przychodu, spółka akcyjna Inter Cars podwoiła osiągnięty sukces i w 2009 roku przychód wynosił już dwa miliardy.

W ogromnej mierze jest to niewątpliwie zasługa fuzji pomiędzy Inter Cars SA a JC Auto SA, która miała miejsce rok wcześniej. Dodatkowo powstał nowy projekt IC Przemysł, który bazując na potencjale handlowo-dystrybucyjnym prowadzi sprzedaż i dystrybucję produktów dla Działów Utrzymania Ruchu w zakładach przemysłowych.

Dwudzieste urodziny Inter Cars i 10. Targi

Te dwadzieścia lat to przede wszystkim stały rozwój w szybkim tempie i kreowanie, a także dopasowywanie się do rzeczywistości rynkowej części samochodów.

W dwudziestą rocznicę wypadał również inny jubileusz, a mianowicie 10. edycja Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi typu „business to business” dla rynku części samochodowych.

Motointegrator i trzy miliardy złotych przychodu

Doskonałym dowodem na to, że Spółka Inter Cars idzie w dobrym kierunku jest osiągnięcie trzech miliardów złotych przychodu w 2012 roku. Ponadto w samym 2011 roku przychód ze spółek zależnych wynosił aż 100 milionów euro.

W 2012 roku otwarto również Motointegrator.pl - innowacyjny serwis, który w przystępny i prosty w obsłudze sposób łączy ofertę kupna produktów z usługami warsztatowymi. Innymi słowy w serwisie można zarówno kupić części i akcesoria motoryzacyjne, jak i od razu zamówić ich montaż w specjalistycznym warsztacie.

Czytaj więcej na intercars.eu